Lubin 82

31.08.1982

W Lubinie pokojowy wiec rozpoczął się na pl. Wolności (dzisiejszy Rynek). Kiedy kilkutysięczny tłum rozchodził się już spokojnie do domów, funkcjonariusze milicji zaczęli miotać w jego kierunku środki chemiczne. Spychani w boczne uliczki demonstranci nie pozostali bezczynni, obrzucając napastników kamieniami. Wówczas ZOMO odpowiedziało ostrą amunicją, a działania milicji przeobraziły się w bezwzględne polowanie na ludzi. Bilans zakończonych w późnych godzinach nocnych akcji był tragiczny…

Prolog

Na terenie Zagłębia Miedziowego idea „Solidarności” od samego początku była bardzo żywa. W 1980 r. pracownicy KGHM-u uczestniczyli w lipcowych i sierpniowych strajkach, a w okresie karnawału „Solidarności” masowo wstępowali w szeregi niezależnego związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego większość zakładów pracy ponownie ogłosiła strajk. Władza odpowiedziała brutalną pacyfikacją kopalni „Rudna”. Opozycja zeszła do podziemia, a Zagłębie Miedziowe pozostało bastionem oporu wobec komunistycznych władz. Kiedy pojawiły się apele władz podziemnej „Solidarności” o uczestnictwo w manifestacjach z okazji drugiej rocznicy podpisana Porozumień Sierpniowych, wojskowa junta nie mogła mieć wątpliwości, że społeczność Lubina odpowie na nie pozytywnie.

Prasa solidarnościowa z regionu Zagłębia Miedziowego

image214020
skanuj0005
skanuj0004
skanuj0003
image214078
image214024
image214084
skanuj0002
skanuj0001

Konfrontacja

Rynek (d. Plac Wolności) w dniu wydarzeń

Przebieg manifestacji

Film

"Krótka seria"

Sześciu mężczyzn: jeden, w okularach, biegnie przodem, za nim – czterej inni, niosący za ręce i nogi bezwładne ciało szóstego, śmiertelnie rannego Michała Adamowicza. Fotografia uwieczniająca tę scenę przedostała się za granicę i obiegła zachodnią prasę. Po prawie 20 latach Grzegorz Braun postanowił dotrzeć do autora słynnego zdjęcia, Krzysztofa Raczkowiaka. Podjął też próbę odnalezienia widocznych na fotografii mężczyzn…

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Braun

Produkcja: Telewizja Polska S.A. oddział we Wrocławiu dla Programu 2 (2001)

Odtwórz wideo

Relacje

Miejsca wydarzeń

Legenda

Epilog

Już 31 sierpnia, w związku ze śmiercią trzech demonstrantów, w Lubinie pojawił się prokurator wojskowy. Jednak jeszcze tego samego dnia rozpoczął się systematyczny proces zacierania śladów zbrodni. Ostatecznie w kwietniu 1983 r. śledztwo umorzono. Wznowiono je już po transformacji ustrojowej, w roku 1991. Po latach zapadły wyroki skazujące w stosunku do trzech osób za tzw. sprawstwo kierownicze. Funkcjonariusze milicji, którzy pociągnęli za spust, nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny…

Ofiary

Michał Adamowicz

Michał Adamowicz

28-letni elektryk z Zakładów Górniczych w Lubinie, członek „Solidarności”.
Zmarł 5 września 1982 r. w wyniku ran postrzałowych głowy. Osierocił dwoje dzieci.
Mieczysław Poźniak

Mieczysław Poźniak

26-letni robotnik z „Elektromontażu” w Lubinie. Zginął 31 sierpnia 1982 r. od rany postrzałowej w brzuch.
Andrzej Trajkowski

Andrzej Trajkowski

32-letni mechanik z Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych. Zginął 31 sierpnia 1982 r. w wyniku rany postrzałowej głowy. Osierocił czworo dzieci (najmłodsze urodziło się już po śmierci ojca).

Galeria

Centrum Historii Zajezdnia


ul. Grabiszyńska 184
53-235 Wrocław

Media społecznościowe